Safpetek Soğuk Döküm

Üretici: Saf Petek
Ürün Kodu: Safpetek Soğuk Döküm
Stok Durumu: 100

Fiyatı: 50.00TL  SATINAL

Doğal balmumu, Saf Petek tesislerinde sterize edilip, hastalıklardan arındırılmakta ve dinlendirilerek tamamen katkısız, doğal temel petek üretilmektedir.,Sıcak Döküm Hazır, Temel Petek,

Arıların en önemli ürünlerinden olan balmumu hem ticari değeri yüksek hem de geri dönüştürebilir bir üründür. Arılar, yaptıkları balları muhafaza etmek için tamamen kendi salgılarından önce balmumu üretip petek gözlerini örerler sonra bu hazırladıkları gözlere balları depolarlar. Arıcılar tarafından, ballar süzüldükten sonra süzülmüş petekler eritilip balmumu külçe haline getirilir.
Külçe haline gelmiş balmumları, temel petek ,fabrikalarındaki temel petek, makinelerinde, tekrar eritilerek altıgen gözlü silindirlerden geçirilerek hazır temel petek, haline getirilir.
Hazır temel petek, arıların iş yükünün azalmasında, petek gözlerinin örülmesinin hızlanmasında ve arılar için kılavuzluk yapması açısından son derece önemlidir.
Balmumları, hazır temel petek fabrikalarında iki farklı döküm yöntemi ile hazır temel petek haline getirilir.
1. Sıcak Döküm
120 ℃’ de kaynatılan balmumları, kazan içerisinden soğuk suya akıtılarak altıgen gözlü silindirden geçirilir. Bunun yüzünden sıcak döküm temel petek kırılgandır. Soğuk havalarda kırılır. Sıcak havalarda elastik bir yapıya bürünür ve çerçeveye rahatlıkla takılabilir. Soğuk döküme göre kalın olduğundan, arılar tarafından daha kolay kabartılır.
2. Soğuk Döküm
120 ℃’ de kaynatılan balmumları, preslenerek önce rulo haline getirilir. Sonra rulo haline gelen balmumu ılık suyun içerisine konarak altıgen gözlü silindire verilir. Balmumu preslendiğinden dolayı elastikiyet kazanır ve kırılmaz. Soğuk ve sıcak havalarda rahatlıkla takılabilir. Balmumu preslendiğinden dolayı daha ince bir hale gelir ve sıcak döküme göre kg’ da daha fazla adet çıkar. Sıcak döküme göre ince olduğundan arılar tarafından daha geç kabartılır. Ancak petekli bal içerisinde daha az belli olur.
Hazır Temel Petek satın alırken, bölgenizin hava durumuna göre; çerçeveye mum takacağınız zaman hava soğuk ise safpetek soğuk döküm, sıcak ise safpetek sıcak döküm satın alabilirsiniz.
safpetek Sıcak Döküm
  • Saf balmumundan steril ortamda 120 ℃ ‘de kaynatılarak imal edilmiştir.
  • Tarım Bakanlığının TR-48-K-002507 sayılı izni ile üretilmiştir.
  • 21 x 41 cm standart ölçü olarak gönderilir.
  • Değişik ölçü siparişleriniz için 0 507 768 0 532 nolu telefondan irtibata geçiniz.
  • 21 x 41 cm standart ölçü temel peteğin kilogramında 13-14 adet bulunmaktadır.
  • Ölçüler küçüldükçe adet sayısı artmaktadır.
%d blogcu bunu beğendi: