LAVANTA BALI FAYDALARI

LAVANTA BALI FAYDALARI
 • Lavanta Balı Nedir,

 • Lavanta Balı Nerede Olmaktadır,

 • Lavanta Balının Faydaları Nelerdir,

 • Mikrop öldürücüdür.
 • Karaciğer yetmezliğinde faydalı olduğu bilinmektedir. …
 • Öksürük ve solunum yolu enfeksiyonlarının tedavisinde çok etkilidir.
 • Bronşit, anjin, grip, larenjit, soğuk algınlığı hatta astım için tavsiye edilir.
 • Ağrı kesicidir. …
 • Yoğun derecede rahatlatıcı, yatıştırıcı, teskin edici ve sakinleştiricidir
 • Ülkemizde gül üretimi bakımından TÜİK verilerine göre 1.sırada yer alan Isparta gülü ile birlikte yanı sıra son dönemlerde lavanta üretimi ve lavanta balı üretimi bakımından önemli bir merkez haline gelmiştir. Gül ve lavanta bahçelerine geziler ve turlar düzenlenmesinin yanı sıra lavantanın hoş kokusu nedeniyle sabun, parfüm ve yağı elde edilirken aynı zamanda aromatik bir bitki olması nedeniyle lavanta balı üretimi de yapılmaktadır.


  Lavanta Balı Nedir ve Nerede Olmaktadır?

  gölbaşı oyaca’da yaklaşık 15 senedir arıcılık faaliyeti ile uğraşan Mehmet erdoğan son yıllarda ise lavanta balı ürettiğini dile getirdi.

  oyaca da her yıl Haziran  ayının ortalarında çiçeklenme döneminin ardından , yaklaşık olarak 40 -50 gün içerisinde arılar lavanta balını üretmektedir

  Lavanta Balının Faydaları Nelerdir?

  Özellikle bronşların temizlenmesi, solunum yolu hastalıkları ve karaciğer yağlanmalarının önüne geçmesine lavanta balı büyük rol oynamaktadır. Özellikle sigara tüketenler açısından ideal bir üründür. Günümüzde en yaygın hastalıkların temelinde yatan strese karşı da oldukça faydalıdır. Kalitesi tartışılmaz olan lavanta balı aynı zamanda cilt kırışıkları ve lekelerine karşı doğal bir kozmetik ürün olarak kullanılmaktadır.
  Lavanta balının fiyatı ise kalitesine ve organik olma derecesine göre 150-250 TL arasında farklılık göstermektedir. Yalnızca Isparta’da üretilen Lavanta balının kilosu 250 TL’den alıcı beklemektedir.

  Lavanta balı ülkemizde son yıllarda kıymeti artan bir ürün olmaktadır. Üç ay boyunca insanlar eğer sabahları aç karnına lavanta balı tüketirse depresyona ve strese karşı oldukça faydalıdır. Bunun yanı sıra akciğer ve boğaz enfeksiyonlarına karşı ve Hepatit b, Hepatit C, karaciğer rahatsızlıkları gibi hastalıklara karşı şifa deposudur. Uykusuzluk problemi çekenler, uykuya dalmada güçlük yaşayanlar adına uykuya geçişi hızlandırmakta ve sakinleştirici özelliği bulunmaktadır. Düşük dozlarda uzun süreçte tüketildiğinde savunma sistemini uyarmakla birlikte zaman zaman sedef hastalıklarında da kullanılmaktadır.

  Sigaradan dolayı karaciğerde oluşan sorunların giderilmesinde ve karaciğerin kendini yenilemesinde lavanta balı oldukça katkı sağlamaktadır. Sindirim sistemi rahatsızlıkları ve daha pek çok hastalığın tedavisinde etkili olan bir üründür. Ciltte meydana gelen yaşlılık lekelerini giderici etkisi bulunmaktadır.