kabarmış petek fiyatı

kabarmış petek

çerceveli-kabarmis-petek-Çerçeveye Takılı Hazır Kabarmış Petek (10 Adet) 230,00 

Hazır Kabartılmış Petek koli halinde gönderilmekte olup, bir koli içinde 10 adet bulunur. Koli haricinde gönderilmeme sebebi ise kargodan kaynaklı parçalanmasıdır. Fiyata kargo dahildir.

Çerçeve teli takılmış hazır kabarmış ve ana arının yumurta atmasına hazır bir şekildedir. Aynı zamanda arıların bal mevsiminde hemen içine bak çekebilir ve ana arı da yumurta atmaya müsaittir. Kullanılmış ve denenmiş bir üründür. Kabarmış petek doğal ve organiktir. Kabartılmış peteğe ana arı aynı gün yumurta atar.

Özellikleri: Ürünümüz; çıtalı, tellenmiş, kullanıma hazır, doğal balmumumdan üretilmiş dünyadaki ilk ve tek kabartılmış petektir. Doğal balmumundan üretilmiştir, hiçbir katkı maddesi yoktur. Ürünümüz çıtalı, teli çekilmiş ve kullanıma hazırdır. Her bir çıta yaklaşık 200 gr steril balmumu içerir. 10 adetlik koliler halinde sevk edilir. Çıtalarımız Langstroth ve Dadant ölçülerinde üretilmektedir. Gözenek çapı 5,2 mm. Gözenekler 9o eğimlidir. Gözenek derinliği 5,5 mm’dir. Bu derinlik kraliçenin aynı gün yumurtlaması ve arıların bal depolanması için uygundur. Bahar dönemimde arıları mum kabartma stresinden korur. Kuluçka faaliyetleri kontrollü ve varroasız olur. Temel peteğe oranla arı gelişimi yaklaşık olarak 2 kat hızlıdır. Bütün gözenek delikleri standart olduğu için arı nesli de standart olur. Eski kara peteklerin kullanımı varroa için temel sebeptir. Hazır Kabartılmış Petek ile varroa mücadelesi kolaylaşır. Amerikan ve Avrupa yavru çürüklüğü hastalığına en çok eski petek kullanımı sebep olmaktadır. Her dönem doğal ve steril petek kullanmak arıları bu hastalıklardan korumaktadır.

Bilindiği üzere arılar mum yapabilmek için daha fazla bal tüketerek mum yapmaktadır. Tamamen doğal olarak üretilen bu kabarmış mum peteğini çerçevenize takılı halde, arıların kabartma için kaybettikleri zamandan ve baldan bu şekilde tasarruf etmiş olursunuz. Artık arılar bal yapmak için mum ile zaman ve bal harcamayacak ve arı mum yapmak için harcadığı balı da tüketmeyerek bal olarak kovanımız da kalacaktır. Ürünümüz hazır çıtalı teli çekilmiş ve içinde 200 gr balmumu olarak 10 adetlik koliler halinde satılmaktadır.

Yeni ürünümüze ait görsellere mutlaka bakınız aynı zamanda videoyu da izleyiniz lütfen. Balmumu üretimi oldukça fazla enerji gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle arılar 1 kg. balmumu yapmak için yaklaşık olarak 22 kg. bal tüketirler. Arılar toplu iğne başı büyüklüğünde parçalardan oluşturdukları balmumunu çok akılcı bir şekilde kullanarak en az balmumu ile en fazla petek inşa ederler. Örneğin arıların 22.5×37 cm. ebatlarında bir petek için sadece 40 gr. bal mumu harcadıkları saptanmıştır. Boş ağırlığı 40 gr. olan bu petek yaklaşık 2 kg. bal depolayabilmektedir. Buradan da anlaşıldığı üzere bal mumunun ne kadar önemli olduğunu görmekteyiz.

Ekonomik Avantajı:

  1. Çerçeve maliyeti: 1 TL
  2. Temel Petek Maliyeti : 2 TL
  3. Petek Kabartma maliyeti(800 gr bal ve 400 gr. Polen) : 21 TL
  4. İşçilik(Çerçeve takma,telleme ve petek takma) : 1 TL
  5. Mevsim Kaçırma Maliyeti(1,5-2 kg bal) :20 TL
  6. Arıya iş yetiştirememe maliyeti (15 günde ölmesi) :15 TL
  7. Ana arının yumurtlama dönemi kaçırma maliyeti:30 TL

Her Bir Hazır Kabartılmış Petek 90 TL Kazanç Sağlar.

Bal Kazancı: 1 kg mum üretmek için arılar 10 ila 25 kg arası Bal ve Polen harcarlar. 1 adet temel peteği kabartmak için arıların yaklaşık 100 gram balmumu üretmesi gerekir.  Yani her bir peteği kabartmak için yaklaşık 1,5 kg Bal tüketirler. Bu durumda ballık katında bulunan 10 adet çıta için 15 kg Bal tüketirler