faselya  Balının Özellikleri ve Faydaları

faselya  Balının Özellikleri ve Faydaları

 

Faselya, hem vahşi hem de bahçede bulunan oldukça yaygın bir ekili bir bitkidir. Bitki, ekonomik bir ürün olduğu kadar dekoratif amaçlar için de yaygın olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte, deneyimli bitki yetiştiricilerinin çoğu bile bitkinin mükemmel bir bal bitkisi olmadığının farkında değildir. Makale balının bütün özelliklerini ayrıntılı bir şekilde incelemekte ve ayrıca vücut için nasıl yararlı olabileceğini anlatmaktadır.

Biliyor musun Dünyadaki en nadide “taş bal” olarak kabul edilir, yaylalarda sadece birkaç çeşit yabani arı tarafından üretilir. Kaya yarıklarından elde edilen oldukça şekerli bir üründür.

Phacelium bal nasıl alınır

Faselya popülasyonunda yaygın olarak bilinmese de, ekimine her zaman çok sayıda arı eşlik eder. Verimliliği yüksek olan tesis, yüksek kalitede bal üretimi için çok miktarda nektar üretebilmektedir. Kültürde aktif olarak bir yem ve yan tabaka türü olarak kullanılır, bu nedenle aktif olarak erken ilkbahardan son sonbahara kadar büyür. Bu süre zarfında, Phacelia aktif olarak çiçek açar ve nektar üretir, böylece yaz boyunca ve sonbaharın ilk yarısında değerli bir arı ürünü elde edilebilir.

Bugün, çoğu iyi bir bal bitkisi olabilen, doğada yaklaşık 190 farklı çiçek türü bilinmektedir. Bununla birlikte, bükülmüş, solucan otu ve çan şeklindeki fakelya arıcılar arasında en popüler olarak kabul edilir, en aktif olarak arıları çeker ve özellikle doymuş ve aromatik nektar verir. Bildiğiniz gibi, çiçeklenme kısacık bir süreçtir, bu nedenle üreticiler kokulu bir arı ürününü elde etmek için genellikle bir numaraya giderler.

Önemli! Balın iyileştirici özelliklerini geliştirmek için, ısıtılmış bir şekilde kullanılması tavsiye edilir, bu nedenle bileşenlerinin sindirilebilirliğini önemli ölçüde artırmak mümkündür.

Bitki birkaç aşamada ekilir, soluk alanlar biçilir ve sonra tekrar ekilir. Toplamda bu, 4 nesle kadar yüksek kaliteli ve aromatik bal elde etmeyi mümkün kılar. Çoğu zaman, bu tür bal dağlık bölgelerde bulunabilir. Rusya’da bal phacelia, Sibirya ve Kafkasya’da yaygın olarak yetiştirilir, Ukrayna ve Avrupa topraklarında, Karpat dağlık bölgeleri ve çevresindeki bölgeler geleneksel ürün çıkarma bölgeleri olarak kabul edilir.

 

 

Ürün özelliği ve açıklaması

Faselya çiçeklerinden gelen bal, zengin açık sarı bir renkle ayırt edilir, ancak renk tonu hafif soluk tonlara dönüşebilir. Kristalizasyonda, renk ve sıvı tutarlılığı çarpıcı biçimde değişir. Ürün oldukça kalınlaşır, viskozitesi teste yakındır ve renk tonu bazen yeşilimsi bir renk tonuyla tamamlanan her türlü krem ​​tonuna dönüşür. Bu nedenle, ürün genellikle ıhlamur veya akasya balı benzer, ancak kendine has özellikleri vardır.

Her şeyden önce, tadı ve eşsiz aromasıdır. Çiçek, nektarı, arı ürününe özel hoş bir büzülme ve baharat sağlayan değerli esansiyel yağlar ve fitocidlerle doyurur. Acılık ve yumuşaklık bala özgü değildir, bunun yerine oldukça yüksek oranda şeker ve özel bir tatlılık fark edebilirsiniz. Aroma, çiçek dokunuşuyla genellikle yumuşak ve hoş kalır.

 

Faselya balı’nın temel özelliklerinden biri, artmış fruktoz içeriği olarak adlandırılabilir. Bu madde kristalleşme aktivitesini doğrudan etkiler. Bu nedenle, sezon başında toplanan ürün, yaz ve sonbahar boyunca kış donlarına kadar başarıyla sıvı kalabilir. Bu balın bileşimi çok çeşitli sağlıklı maddeler bakımından zengindir.

Biliyor musun Kleopatra ilk defa balı kozmetik amaçlı kullandı. Eski Mısır kraliçesi, ürünün cilde uygulanmasının cildin durumunu iyileştirdiğini ve ayrıca tazelik ve elastikiyet sağladığını belirtti, bu yüzden güzelliği korumak için günlük olarak kullandı.