Beeptamil protein vitamin

1 lt fiyatı 40,00 tl

Beeptamil protein vitamin

Her canlı türünde olduğu gibi bal arıları da yaşamlarını sürdürebilmek için besin maddelerine ihtiyaç duyarlar. Bal arılarının doğal besin maddeleri; nektar, bal ve polendir.

Nektar arılar tarafından toplandıktan sonra vücut içinde ve kovandaki petek gözlerinde fiziksel-kimyasal değişikliklere uğratılarak bala dönüştürülüp petek gözlerinde depo edilir.

Nektar ve bal, arılar tarafından enerji ihtiyacının karşılanması amacıyla kullanılır. Arılar sadece bal yiyerek yaşamlarını sürdürebilirler. Ancak kolonide yavru yetiştirilebilmesi ve petek gözlerden çıkan genç arıların gelişmelerini tamamlayabilmeleri için mutlaka BEEPTAMİL e ihtiyaçları vardır.

BEEPTAMİL  arıların protein, vitamin, enzimler ( özellikle invertaz ) ve mineral madde ihtiyaçlarını karşılayan doğal bir besin maddesidir.

Kovan içerisinde ne kadar bal olursa olsun BEEPTAMİL bulunmadığı sürece yavru üretimi oldukça kısıtlı ve zayıf olacaktır. Buna bağlı olarak da koloninin gelişmesi yavaşlar veya tamamen durur.

Arıların  diğer çiftlik hayvanları gibi, düzenli ve sürekli beslenmeleri gerekmez. Ancak acil durumlarda veya ek besin maddeleri gerektiği zaman besleme yapılır. Genel olarak aşağıdaki durumlarda kolonilere BEEPTAMİL veerimelidir

  • Arıların kış için yeterli bal depolayamadıkları zamanlarda (Sonbahar Teşvik Beslemesi).
  • Ana nektar akım öncesi ana arıyı yumurtlamaya teşvik ederek arı kadrosunu artırmak amacıyla (İlkbahar Teşvik Beslemesi).
  • Açlık tehlikesi olduğu zaman, ilkbaharın geç geldiği veya nektar akımı sırasında kötü hava koşullarının nektar toplamayı engellediği durumlarda.
  • . Koloni idaresi ile ilgili olarak;

– Oğul alındığında, – Koloniler bölündüğünde,

– Zayıf koloniler birleştirildiğinde, – Koloniler konrol edildiğinde, – Ana arı yerleştirilirken, – Ana arı yenilenirken, – Aktarma yapıldığında.

  • Polinasyonu sağlanacak bitkiler yeterli miktarlarda nektar veya polen üretemiyorlarsa.
  • Tarımsal savaş ilaçlarının kolonideki olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla.
  • Hastalık ve zararlılara karşı koloniye ilaç verilmesi gerektiği durumlarda.

BEEPTAMİL, arıların ihtiyaçları olan pek çok önemli besin maddelerini sağlamasına rağmen, arıların polen yemelerini ve larva besini salgılamalarını teşvik eden özel kimyasal maddeleri içermezler BEEPTAMİL ile  arı keklerine yağsız süt tozu, yağsız soya fasulyesi, bira mayası ve yumurta sarısı ilave edilmesine gerek yoktur. Bu maddelerin arılarda Adi İshal ve Nosema gibi hastalıkları tetiklediği unutulmamalıdır. Bu yüzden kek yapımındammineral maddeler, vitaminler ve aminoasitlerce zengin olan BEEPTAMİL ilavesi yeterlidir.

BEEPTAMİL uygulamas içme suyu,şerbet,kek ve arı yemine karıştırlarak yapılır

1 kg kek için 100 cc

19 litre arı yemi,su ve şerbet içine 1 litre BEEPTAMİL iyice karıştırılarak verilir

Besleme akşam yapılmalıdır. Gündüz beslenen arılar daha fazla BEEPTAMİL alabilmek için çevredeki zayıf kolonilere, rüşet kovanlara saldırırlar.

BEEPTAMİL uygulaması yapılmadan önce kuvvetlice çalkalayıp karıştırılmalıdır.